Vali keel:
Laeb...
 
     
 
 
 


C. R. JAKOBSONI TALUMUUSEUMI TALUKULTUURIKOOL KURGJAL KUTSUB 13. JA 14. VEEBRUARIL VÄNDRA MÜTSI JA PÕLLE VALMISTAMISE KURSUSELE.
Meie talupojakultuuris on abielunaised ja ka lapsega tüdrukud käinud alati kaetud peaga ja kandnud põlle. Kursusel räägitakse peakatetest ja põlledest üldisemalt, kuid teostatakse lisaks põllele pappalusel Vändra mütsi. Miks? Sest vändralastel on põhjust oma mütsi üle uhke olla - laulupeo rongkäigus oleme erilise peakatte tõttu juba kaugelt äratuntavad.
Eriliseks teeb selle lõige, mis annab mütsile armsalt väikese kuju. Materjalidest on kasutatud voodriks linast või puuvillast kangast; pealiskangaks peenvillasest, puuvillasest, siidist või sametist kangaid. Mütsi tegemiseks on vaja nii voodriks kui pealiskangaks vähemalt 25 x 70 cm suuruseid riidetükke (kui pealiskangas on suure mustriga, siis võiks see olla suurem). Lisaks on vaja mütsi välisserva diagonaalriidest  80 cm pikkust kantpaela (materjalidest sobib puuvillane või siid), mille laius poes müüdava valmis kandi puhul on 2 cm, ise lõigates 4 cm. Paeltest on vaja veel 2 m pikkust treemlipaela, mis kinnitatakse mütsi serva siseküljele. Pael ei pea olema diagonaalriidest, ise lõigates on riideriba laiuseks 3-4 cm, valmis paelal 1,5 – 2 cm. Õmbelmiseks on vaja kanga- ja paeltega sobivat värvi õmblusniiti, terava otsaga sukanõela ja tavalist õmblusnõela, sõrmkübarat ja ka kääre. 
Põlle jaoks on vaja umbes seelikupikkust riiet, mis võiks olla nii lai, et see ulatuks vähemalt küljeni. Võimalusel võiks valida pikitriibulise või valge linase kanga. Samas võib põlle teostada ka puuvillasest riidest. Huvilistel on võimalus õppida ka pilutikandi teostamist.  Selleks palume kaasa võtta linase kanga tükke, tömbi otsaga nõel ja tikkimisraam.
Kursus on sel korral kahe päevane. Laupäeval, 13. veebruaril algusega kell 10.00 valmistatakse müts ning pühapäeval, 14. veebruaril algusega kell 10.00 keskendutakse põlle valmistamisele. Kursused toimuvad käsitöömajas.
Kursuse juhendajateks on Inna Raud ja Ita Mangusson.
Kursuse hind on 10 €  1 päev (mõlemad päevad 20 €). Toitlustus (ettetellimisel) 3 € üks päev.
Registreeruda saab kuni 11. veebruarini.
Info ja registreerimine muuseumi telefonidel  58 6000 25, 44 58 171 või e-mailil info@kurgja.ee
Peadsete kohtumisteni Kurgjal!

 
Avatud: 15.aprill - 15.oktoober iga päev 10.00-17.00
Muul ajal 10.00 - 16.00; Suletud riiklikel pühadel


info@kurgja.ee
Telefon 44 58171